Menu Close

Процес

290 ден

Франц Кафка е еден од најзначајните и водечки писатели на дваесеттиот век, односно тој припаѓа на европската и светската книжевност.

Категорија: Ознаки: , , , ,

Неговиот најпознат роман „Процес“ е комплексно, сложено и повеќеслојно дело. А, земено во целост, сите негови дела се обележани со стравовите, несигурноста и траумите на човековата егзистенција, па токму затоа – и најголемиот број критичари, со право, сметаат дека Франц Кафка и неговото дело му припаѓаат на егзистенцијализмот. Всушност, неразделено се поврзани и произлегуваат од оваа филозофија.

    Рецензии

    Сеуште нема препораки.

    Оценете го производот “Процес”

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

    Translate »