Menu Close

Мемоарите на принцот Хари со наслов „Резервен“ , ќе бидат објавени во јануари

Резервен- Војводата Хари од Сасекс

Објавувајќи ја истовремено на 16 различни јазици, книгата е претставена како „полна со увид, откровение, самоиспитување и тешко стекната мудрост“

Принцот Хари.
„Лично патување од траума до заздравување“ … Принцот Хари. Фотографија: Џордан Штраус/Инвизија/АП

Мошне очекуваните мемоари на принцот Хари насловени како Spare (Резервен)  треба да бидат објавени во јануари.

Книгата првично требаше да биде објавена кон крајот на 2022 година, за која Хари вети дека ќе биде , како што рече :„приказ на мојот живот од прва рака и е точна и целосно вистинита“.

Издавачот Penguin Random House рече дека книгата ги враќа читателите „веднаш на една од најзапаметените слики на 20 век: две млади момчиња- двајца принцови одат зад ковчегот на нивната мајка додека светот гледа во тага – и ужас“.

Резервни од принцот Хари.
Насловната корица за Резервен. Фотографија: Пингвин Рандом Хаус

„Со својата сурова, непоколеблива искреност, Spare (Резервен) е значајна публикација полна со увид, откровение, самоиспитување и тешко стекната мудрост за вечната моќ на љубовта над тагата“, рече издавачот.

Резервен ќе биде објавена на 10 јануари на 16 јазици ширум светот, а истиот ден ќе биде објавена и аудио книга прочитана од принцот Хари.

Маркус Доле, глобален извршен директор на Penguin Random House, рече дека принцот Хари „споделува неверојатно трогателно лично патување од траума до заздравување, кое зборува за моќта на љубовта и ќе инспирира и охрабри милиони луѓе ширум светот“.

Приходите на принцот Хари од Резервен ќе бидат дадени во добротворни цели. Тој даде 1,5 милиони долари на Сентебале, организација што ја основа со принцот Сеисо од Лесото како наследството на емпатија од нивните мајки, кои ги поддржуваа ранливите категории деца и млади луѓе во Лесото и Боцвана погодени од ХИВ/СИДА.

Тој, исто така, ќе донира 300.000 фунти за WellChild, организација која овозможува децата и младите со сложени здравствени потреби да се згрижуваат дома наместо во болница. Хари е покровител на WellChild веќе 15 години.

При објавувањето на мемоарите во 2021 година, принцот Хари рече дека ја пишува книгата „не како роден принц  , туку како човек каков што станав“.

„Носев многу капи во текот на годините, буквално и фигуративно, и се надевам дека раскажувајќи ја мојата приказна – возвишенијата и падовите, грешките, научените лекции – можам да помогнам да покажам дека без разлика од каде доаѓаме, имаме повеќе заедничко отколку што мислиме“, додаде тој.

„Длабоко сум благодарен за можноста да го споделам она што го научив во текот на мојот живот досега и возбуден за луѓето да прочитаат точен и целосно вистинит извештај од прва рака за мојот живот“.

Се очекува книгата да опфати период од детството до денес, вклучувајќи го времето на принцот во војска и служењето во Авганистан, како и неговиот живот како сопруг и татко.

Војводата од Сасекс и неговата сопруга Меган беа тема на голем број книги напишани од други во последниве години.

Меѓу нив се и новинарот Омид Скоби и „Наоѓајќи ја слободата“ на Каролин Дуран . Следното од Скоби, кое сè уште не е насловено, треба да биде објавено следната година.

Одмаздата на Том Бауер, поднаслов Меган, Хари и војната меѓу Виндзорците, излезе на почетокот на оваа година, при што Бауер го интервјуираше за книгата отуѓениот татко на Маркл- Томас Маркл .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *