Menu Close
Сноуден книга

САД го тужат Сноуден поради книгата, бараат конфискација на приходите од продажбата

Според соопштението, Сноуден ја објавил книгата без претходно да ја достави на преглед, со што ги прекршил договорите потпишани со Националната агенција за безбедност (НСА) и Централната разузнавачка агенција (ЦИА).…

Никогаш не сум - Весна Дедиќ

Никад нисам- Весна Дедиќ

Збор на авторката: „Никогаш не сум“ е мојот единаесетти роман во кој четири убави, заводливи, духовити, заљубени и амбициозни жени се стремат да ја направат својата иднина-наспроти минатото, поубав дел…

Книги или ТВ?

Истражување докажало дека луѓето кои читаат многу се по пријатни, нежни и сочувствителни

Да се биде книжевен молец обично се смета за осаменичко хоби. Навистина за разлика од гледањето телевизија, би било многу тешко да се чита книга со повеќе луѓе, па дури…

Со џип на Центарот за управување со кризи дониран од ЕУ, швepцувaл дpoгa во Холандија!

Вработен во Центарот за управување со кризи пред два месеци бил фатен додека швepцувaл дpoгa во Холандија, информираат извори од полицијата за Инфомакс, каде бил задржан и испратен на издржување…

Македонец во Австралија ја убил сопругата и ја фрлил во грмушки

Австралиските власти го осудија Македонецот Борче Ристевски за убиство на неговата сопруга Карен пред две години. Тој се изјасни за виновен, и сега пресудата треба да ја потврди Врховниот суд.…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека луѓето имаат право да знаат „што намерил Брисел”

Тој наведе дека прашањето на миграцијата е „во игра на изборите за Европскиот парламент“ закажани за мај оваа година. Во интервју за унгарското државно радио, Орбан рече дека неговата влада…

Трогателно писмо кое 27-годишна девојка го напиша пред да умре од рак го обиколи светот

Мудри зборови од кои сите можеме да учиме… Писмото на млада девојка која ја изгуби битката со рак го обиколи светот. Текстот на Холи Бучер е исполнет со животни лекции.…