Menu Close

Димитар Митрев-столетие од раѓањето

Пред точно едно столетие, во Охрид, роден е Димитар Митрев, еден од основоположниците на македонската книжевна критика и теорија, маркантна фигура во историјата на македонската книжевност и култура. Белегот кој…

Стрип албум-Бункер

ПРОМОЦИЈА НА ГРАФИЧКИОТ РОМАН ЗА ЛЕГЕНДИТЕ НА ТУР ДЕ ФРАНС

Вечерва во 19.30 часот, во кафулето „Котур кафе и филм“ ќе се одржи промоција на графичкиот роман „Легендите на Тур де Франс“ од холандскиот автор Јан Клејне, во издание на…

Пегаз награда

„Насон прочитана книга“ од Соња Манџук е прв добитник на наградата „Пегаз“ за најдобар необјавен роман на годината

Ракописот со наслов „Насон прочитана книга“ од авторката Соња Манџук е победник на првото издание на книжевната награда „Пегаз“ за најдобар необјавен роман на годината. На конкурсот пристигнале 77 ракописи.…

Спорт

„СПОРТСКИ ПОВРЕДИ“ Е ПРВАТА СТРУЧНА ЛИТЕРАТУРА ИЗДАДЕНА НА ОВАА ТЕМА ВО МАКЕДОНИЈА

Идејата за оваа книга потекнува уште од моите специјалистички студии на медицинскиот факултет во Скопје кога специјализирав спортска медицина. Уште тогаш барајќи литературата потребна за завршниот специјалистички испит се соочив…

Посвета на книга

КАКО ДА ПОТПИШЕМЕ КНИГА КОЈА ЈА ПОДАРУВАМЕ?

НЕКОЛКУ СОВЕТИ КАКВА ПОСВЕТА ДА НАПИШЕТЕ! Книга како подарок, покажува колку сте внимателни, уште да знаете каква посвета да напишете тоа би бил полн погодок. Кога подарувате книга, најдобро е…

Осум наслови во конкуренција за наградата за поезија „Антево Перо“

  September 6, 2019 На својот прв консултативен состанок одржан на 04 септември 2019 година, жири-комисијата за доделување на наградата „Антево перо“ во состав: проф. д-р Венко Андоновски (претстедател), д-р…

stefan-markovski-111-715x400,Се викам Слобода

Објавена книгата : Потенцијалите на жанрот крими-драма преку сценариото за игран филм Се викам Слобода

Во издание на ЈОУ градска библиотека „Гоце Делчев“ од Гевгелија деновиве излезе од печат теориското дело „Потенцијалите на жанрот крими-драма преку сценариото за игран филм Се викам Слобода“ од Стефан…