Menu Close

Биткоин забележа раст од преку 130% од почетокот на годинава

Од почетокот на годинава до денес Биткоин забележа раст од преку 130% и моменталната вредност му е преку 8000 долари. Дали ќе се повтори вртоглавиот…

Педесет нијанси сиво (Fifty Shades of Grey)-филм

Пред да почнам, бидејќи ја немам читано книгата не можам да направам споредба, па токму затоа ќе ги пренесам само моите впечатоци од филмот… Приказната…

ПРОМОЦИЈА НА ГРАФИЧКИОТ РОМАН ЗА ЛЕГЕНДИТЕ НА ТУР ДЕ ФРАНС

Вечерва во 19.30 часот, во кафулето „Котур кафе и филм“ ќе се одржи промоција на графичкиот роман „Легендите на Тур де Франс“ од холандскиот автор…

„Насон прочитана книга“ од Соња Манџук е прв добитник на наградата „Пегаз“ за најдобар необјавен роман на годината

Ракописот со наслов „Насон прочитана книга“ од авторката Соња Манџук е победник на првото издание на книжевната награда „Пегаз“ за најдобар необјавен роман на годината.…

„СПОРТСКИ ПОВРЕДИ“ Е ПРВАТА СТРУЧНА ЛИТЕРАТУРА ИЗДАДЕНА НА ОВАА ТЕМА ВО МАКЕДОНИЈА

Идејата за оваа книга потекнува уште од моите специјалистички студии на медицинскиот факултет во Скопје кога специјализирав спортска медицина. Уште тогаш барајќи литературата потребна за…

САД го тужат Сноуден поради книгата, бараат конфискација на приходите од продажбата

Според соопштението, Сноуден ја објавил книгата без претходно да ја достави на преглед, со што ги прекршил договорите потпишани со Националната агенција за безбедност (НСА)…

Осум наслови во конкуренција за наградата за поезија „Антево Перо“

  September 6, 2019 На својот прв консултативен состанок одржан на 04 септември 2019 година, жири-комисијата за доделување на наградата „Антево перо“ во состав: проф.…

Објавена книгата : Потенцијалите на жанрот крими-драма преку сценариото за игран филм Се викам Слобода

Во издание на ЈОУ градска библиотека „Гоце Делчев“ од Гевгелија деновиве излезе од печат теориското дело „Потенцијалите на жанрот крими-драма преку сценариото за игран филм…